Piłka nożna

LKS. - Mieszko 1-2
Mieszko - Kotwica 2-0
Obra - Mieszko 2-1

Żużel

Stal - Start 57-32
Start - Stal 38-52
Start - Kolejarz 50-40

Koszykówka

MKK - GAK 92-80
MKK - Boruta 73-64
Tarnovia - MKK 82-67

Piłka ręczna

MKS - Lwów 28-21
MKS - Młyny 27-25
FunFloor - MKS 37-31

Futsal

Wenecja - KS 2-3
Red Devils - KS 7-1
KS - Team 3-1

Numerem „1” tym razem para Frąckowiak-Piechociński

Turnieje brydżowe organizowane przez Stowarzyszenie „Gnieźnieński Brydż” w restauracji LEO LIBRA maja na celu nie tylko podnoszenie umiejętności brydżowych, ale także oderwanie ludzi od telewizora czy komputera. Mają także na celu aktywność umysłową, która jest niezbędna zwłaszcza dla ludzi po sześćdziesiątce.

Badania prowadzone w USA i Skandynawii wykazały, że regularna gra w brydża znacznie, bo o ponad 75 procent zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera!!! Gra w brydża na turniejach czy w klubach to prosta droga do rozwoju także kontaktów społecznych, organizowania się w grupy i podejmowania wspólnie także innych form aktywności. Od kilku lat w Holandii wdrażany jest przez tamtejszy Związek Brydża Sportowego we współpracy z samorządami lokalnymi program „Myśl i bądź aktywny”. Turnieje w Gnieźnie organizowane są od kilkudziesięciu lat i weszły na stałe do kalendarza cotygodniowej gry w brydża. Uczestnikami cotygodniowych turniejów są nie tylko emeryci i renciści ale także ludzie w sile wieku, brakuje jednak młodych, zwłaszcza uczniów szkół średnich i studentów.

W poniedziałkowym, pierwszym lutowym turnieju brydżowym każda z 14 startujących par reprezentujących sekcje brydża sportowego, Gorzowa,  Poznania, Rogowa Trzemeszna i Gniezna rozegrała w restauracji „LEO LIBRA”  wygenerowanych przed turniejem z systemu Bridge Spider (Pajączek) 30 rozdań. Turniej rozgrywany był na zapis maksymalny, gdzie taktyka polega na wylicytowaniu i wygraniu gier kończących i premiowych oraz braniu maksymalnej ilości lew na zapowiedziany kontrakt. Ważnym czynnikiem w grze na maksy jest także skuteczna obrona zarówno gier częściowych jak i kończących. Jak zwykle i tym razem emocji przy stolikach było wiele, gdyż rozdania były ciekawe i wymagały odważnej, ale przemyślanej licytacji, niemałych umiejętności w rozgrywce oraz głębokiej analizy nad pierwszym wistem i kolejnymi zagraniami. Tym razem najskuteczniejsze zagrania zademonstrowała para: Jarosław Frąckowiak (niezrzeszony) –  Marek Piechociński (Chaos Gniezno), która nagrała 62,22 procent i minimalnie – 0,28 procenta wyprzedziła parę Roman Kujawski – Marek Wojciechowski (Admira Poznań). Trzecią lokatę z dorobkiem 60,00 procent wywalczyła duet Wojciech Kus – Mieczysław Łebedyński (Lokator Gniezno). Czwartym i piątym miejscem z dorobkiem 56,11 procent podzieliły się duety: Jan Jarmuż – Piotr Stefański (Forta Rogowo) oraz Robert Górny (Forta) – Adam Kozłowski  (Kart-el Gorzów).

Szóste miejsce nagrywając 50,00- procent zajęła para Wojciech Kordys (niezrzeszony) – Stanisław Kowalczewski (PAB Poznań/Gniezno).  Kolejny turniej brydżowy par rozegrany zostanie w najbliższy poniedziałek 12 lutego 2018 roku o godzinie 17,00 w restauracji „LEO LIBRA” przy ulicy Spichrzowej 2. Będzie to II edycja tegorocznych Korespondencyjnych Mistrzostw Polski. Turniej ten rozegrany zostanie jako Memoriał Wojciecha Siwca wieloletniego sekretarza redakcji Świat Brydża, który był również wielokrotnym kapitanem brydżowej  reprezentacji Polski Open. Dla uczestników KMP, którzy zajmą w lutowym turnieju miejsca w pierwszej dziesiątce klasyfikacji ogólnopolskiej czekać będą upominki. Puchary dla zwycięskiej pary lutowego turnieju ufundował arcymistrz światowy Piotr Gawryś. Rozdania na ten turniej zostaną jak zwykle przygotowane przez Polski Związek Brydża Sportowego a uczestniczący w tym turnieju zawodnicy będą mogli porównać swoje umiejętności z ponad siedmiuset parami tego popularnego w naszym kraju turnieju. Stowarzyszenie Gnieźnieński Brydż – organizator turniejów w Gnieźnie – zachęca „kółkowiczów” do wzięcia udziału w turniejach brydżowych, w których można przede wszystkim podnieść swoje umiejętności. W turnieju mile widziani będą gracze znających zasady gry w brydża a zwłaszcza uczniowie szkół, studenci gnieźnieńskich uczelni, oraz  brydżyści, którzy swego czasu grywali w brydża w czasie szkolnym i studenckim.

mat: Roman Kujawski

06 lutego 2018 | 23:12

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *