Piłka nożna

LKS - Mieszko 0-1
Mieszko - Nielba 0-1
Victoria - Mieszko 0-0

Żużel

Start - Unia 48-42
Unia - Start 51-38
Start - Kolejarz 53-37

Koszykówka

Tarnovia - MKK 67-72
MKK - Energa 73-63
Trefl - MKK 61-71

Piłka ręczna

MKS - SPR 26-19
Hagard - Szczypiorniak 34-27
Energa - MKS 24-36

Futsal

Team - KS 6-3
KS - Wiara Lecha 3-8
Dragon - KS 9-2

Kamilla Malak wicemistrzynią świata w tenisie niewidomych!

Fenomenalny sukces odniosła gnieźnieńska tenisistka ziemna Kamilla Malak. Została wicemistrzynią świata osób niewidomych i słabowidzących!

Sporo dobrych informacji przekazujemy ostatnio z kortów tenisowych, kolejna napłynęła do nas Giebułtowa k/Krakowa. Tam odbył się drugi turniej World Championships IBTA 2023 dla osób niewidomych i słabo widzących. Gnieźnianka Kamilla Malak wywalczyła tam srebrny medal w singlu, który był jednym z czterech krążków wywalczonych przez polską reprezentację (złoto, dwa srebra i brąz)

Dobrą formę Malak zasygnalizowała już wcześniej w angielskim Birmingham, będąc piąta w zawodach World Games. Wystartowało tutaj aż 1700 zawodników. A czym jest w ogóle Blind Tenis?

Blind tenis w praktyce

Zanim blindtenisiści zagrają pierwsze mecze, przejdą kwalifikacje okulistyczne, na podstawie których zostaną przydzieleni do odpowiednich kategorii wzrokowych. Na podstawie decyzji okulistów zawodnicy zostaną podzieleni na cztery kategorie w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku: B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2, B3 oraz B4 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn. Wszyscy gracze będą używać certyfikowanej piłki do blind tenisa, która jest nieco większa od standardowej, wykonana z miękkiego, gąbczastego materiału i przy każdym uderzeniu wydaje dźwięk.

Różnica pomiędzy blind tenisem a zwykłym tenisem ziemnym polega również na innej liczbie odbić piłki od ziemi. Gracze zupełnie niewidomi i ze szczątkowym widzeniem mogą poczekać na trzy kozły, tenisiści, którzy widzą trochę lepiej – na dwa. Natomiast najlepiej widzący muszą odbić piłkę po pierwszym koźle, tak jak zawodnicy pełnosprawni. Jest jeszcze kilka innych charakterystycznych szczegółów.

Zawodnicy z kategorii B1 (czyli osoby niewidome) grają na najmniejszym polu, a osoby z kategorii B2, B3 i wyżej (w różnym stopniu słabowidzące) – na nieco większym, ale wciąż krótszym niż kort w zwykłym tenisie. Ponadto linie ograniczające pole gry muszą być wykonane z takiego materiału, który jest dobrze wyczuwalny stopą, co ułatwia szybkie określenie swojej pozycji na korcie. Dodatkowo siatka zawieszona jest kilka centymetrów niżej niż w tradycyjnym tenisie. Jednak główne zasady są takie same, jak te obowiązujące pełnosprawnych tenisistów – mecz składa się z setów, sety – z gemów, a gemy – z punktów, które są przyznawane za wygranie pojedynczej wymiany piłek.

 

14 września 2023 | 20:01

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *