15 września uczestnicy 42. edycji Biegu Lechitów wystartują z Ostrowa Lednickiego w kierunku Pierwszej Stolicy Polski. Na liście startowej najstarszego polskiego półmaratonu jest już ponad 3 tysięcy biegaczy. O wszystkich szczegółach imprezy poinformowali na wspólnej konferencji prasowej Prezydent Tomasz Budasz, Andrzej Krzyścin – Dyrektor 42. Biegu Lechitów, a także przedstawiciele sponsorów: Robert Smelkowski – PKO Bank Polski w Gnieźnie oraz Paulina Żurowska-Wrzesińska – Firma Altom.
Start biegu zaplanowano z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim na godzinę 11:00, a pierwsi zawodnicy finiszować będą na Placu Świętego Wojciecha tuż po godzinie 12:00. Zawody organizowane są od 1978 roku, a od 2004 roku Bieg Lechitów jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.
– Od pierwszej edycji biegowi głównemu towarzyszyły biegi młodzieżowe dla uczniów wszystkich szczebli szkól. Cztery lata temu wprowadziliśmy do programu Biegu Lechitów Staropolskie Igrce Małych Lechitów, które są propozycją różnych aktywności fizycznych dla przedszkolaków. W tym roku startujemy z jeszcze jedną propozycją biegu dla dorosłych, którzy nie są jeszcze w stanie przebiec dystansu półmaratonu, a chcieliby poczuć atmosferę biegu – specjalnie dla nich Mini Bieg Lechitów na dystansie 4,2 km – informuje Andrzej Krzyścin, dyrektor 42. Biegu Lechitów.
Średniowieczni wojowie na koszulkach biegu
Na oficjalnych koszulkach biegu znajdzie się grafika, która przywołuje pamięć o piastowskiej epoce i roli Gniezna w kształtowaniu się polskiej państwowości. – Liczymy, że średniowieczni wojowie, którzy znajdują się na koszulce, dodadzą biegaczom jeszcze więcej animuszu, co będzie procentować nowymi rekordami życiowymi na mecie naszego biegu – dodaje Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.
Historyczna kolekcja medali
Medale gnieźnieńskiego Biegu Lechitów tworzą niezwykłą kolekcję. Tegoroczny krążek będzie już siódmym i zarazem ostatnim z serii „Historia Godła Polski”. Pierwszy medal z tej serii w roku 2013 roku zawierał Denar Chrobrego, w kolejnym roku na medalu znalazła się Pieczęć Majestatyczna Przemysła II, a w 2015 roku orzeł z pieczęci Władysława Łokietka z 1312 roku. Na krążku z 2016 roku widniał orzeł z czasów Kazimierza Wielkiego, a na medalu w 2017 roku pojawił się orzeł Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1386-1795. Na ubiegłorocznym krążku widniało godło Polski z lat 1919-1927. W tym roku medal będzie zawierał aż trzy godła. Na rewersie będą orły z okresu 1927-1939 oraz 1944-1980, a na awersie współczesny orzeł.
Wierni Lechici
Bieg Lechitów ma swoich prawdziwych bohaterów: czterech zawodników, którzy wystartowali i ukończyli wszystkie edycje biegu. Ci Wierni Lechici to: Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak, Wojciech Wesołowski i Jerzy Nawrot. Najlepszym dotychczasowym czasem łącznym może poszczycić się Stefan Dobak, który spędził łącznie na trasie łącznie prawie trzy doby, a dokładnie 64 godziny, 50 minut i 25 sekund! Mamy nadzieję, że 15 września po raz 42 powitamy ich na mecie 42. Biegu Lechitów.
Sponsorem Generalnym biegu jest PKO Bank Polski, a Sponsorem Strategicznym gnieźnieńska firma Altom. Organizatorem biegu z ramienia Miasta Gniezna jest Klub sportowy ALTOM Gniezno oraz Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji.
materiał: Wiktor Koliński/UM
0 komentarzy