NEWS

Trening kulturystyczny. Zbuduj sylwetkę doskonałą

Proporcjonalna sylwetka oraz wyeksponowanie poszczególnych grup mięśniowych jest marzeniem wielu mężczyzn, a coraz częściej również i kobiet. Harmonijny przyrost masy mięśniowej oraz pożądane odtłuszczenie ciała to efekty prawidłowo przeprowadzonego treningu kulturystycznego. Na czym polega owy rodzaj ćwiczeń oraz kto powinien je wykonywać? O tym poniżej.

Trening kulturystyczny – dla kogo?

Wybierając się na siłownię poszczególne osoby pragną niekiedy osiągnąć zupełnie inne efekty. Jednym może zależeć na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów i wysmukleniu sylwetki. Inni pragną zatuszować pewne dysproporcje w swej budowie i skupiają się na ćwiczeniu jedynie określonej partii mięśniowej. Są także i tacy, którym zależy jedynie na podniesieniu ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Kolejna grupa to osoby pragnące wypracować jak największą siłę. No i wreszcie osoby pragnące zbudować jak największą masę mięśniową, przy zachowaniu idealnych proporcji oraz wyeksponowaniu piękna ludzkiego ciała. Osoby znajdujące się w tej grupie powinny postawić na efektywny trening kulturystyczny. Jakie są mocne strony tego rodzaju ćwiczeń? Trenujący mają możliwość zbudować suchą masę mięśniową oraz pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej przy jak najmniejszej utracie mięśni. Ćwiczenia te umożliwiają także wzrost poziomu hormonów anabolicznych oraz poprawę kondycji ścięgien oraz stawów. Trening kulturystyczny jest niewątpliwie dedykowany osobom, które pragną zwiększyć swoją pewność siebie, przyciągać uwagę innych i poczuć się pięknie we własnym ciele.

Na czym polega trening kulturystyczny?

Istotą treningu kulturystycznego jest zabieganie o idealną i proporcjonalną sylwetkę przy uzyskaniu jak największej masy mięśniowej oraz maksymalnym odtłuszczeniu ciała. Efekt ten jest możliwy dzięki poddawaniu się regularnym ćwiczeniom siłowym oraz aerobowym jednocześnie. Istotna jest przy tym prawidłowa liczba wykonywanych powtórzeń oraz ilość zaplanowanych serii. Każda sesja treningowa powinna się rozpocząć od starannie przeprowadzonej rozgrzewki. Z pomocą wychodzą naprzeciw maszyny typu cardio bądź też niewymagające sprzętu ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Po prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewce należy przejść do ćwiczeń złożonych w postaci martwych ciągów, przysiadów, wykroków, podciągania na drążku czy wyciskania. Wykonujemy 10-12 powtórzeń każdego ćwiczenia w 3-4 seriach. W trakcie jednej sesji treningowej zaleca się wykonanie dwóch bądź trzech ćwiczeń złożonych na większe partie mięśniowe oraz do dwóch ćwiczeń izolowanych.

Podstawowe zasady treningu kulturystycznego

Wykonując trening kulturystyczny należy skupić się na idealnej precyzji ruchów, dbałości o szczegóły oraz końcowym efekcie wizualnym. Osiągi siłowe spadają wówczas na nieco dalszy plan. Jedną z podstawowych zasad takiego treningu jest występowanie tak zwanej cykliczności. W praktyce polega ona na naprzemiennym budowaniu masy, gęstości i objętości mięśni oraz redukcji i odtłuszczeniu mięśni. Kolejną zasadą wykorzystywaną w treningu kulturystycznym jest stopniowe zwiększanie obciążeń. Polega to na zwiększaniu z tygodnia na tydzień wykorzystywanego do ćwiczeń ciężaru. Skutkuje to szybszym przyrostem tkanki mięśniowej. Co jeszcze przyniesie wymierne rezultaty w trakcie treningu kulturystycznego? Niezwykle ważne okaże się stałe napięcie ćwiczonego mięśnia, dzięki czemu wykonuje on dłuższą  i efektywniejszą pracę. Kolejną, niezwykle ważną zasadą, jest jak największe odizolowanie aktualnie trenowanego mięśnia w celu zwiększenia przepływu krwi wraz ze składnikami odżywczymi, a w rezultacie jeszcze większego wzrostu jego objętości.

Zobacz więcej na stronie: https://adrianbugno.pl/trening-kulturystyczny/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *